Jdi na obsah Jdi na menu

Bohuslav Sobotka: V polovině cesty

22. 10. 2010
Výsledky ČSSD v komunálních volbách jsou prozatím nadějné, sociální demokracie významně posílila, úspěšné kandidáty ale čekají složitá koaliční jednání na jednotlivých radnicích. I tady hrozí riziko podobné situaci po letošních volbách do Poslanecké sněmovny.
 
ČSSD komunální volby v naprosté většině krajských a okresních měst vyhrála, pokud se však proti ní skutečně spojí pravice s nezávislými kandidáty, může zůstat mimo vedení řady měst i obcí. Tím spíše bude důležité posílit pozici ČSSD v Senátu. Pokud jde o volby do Senátu, je ČSSD teprve v polovině cesty. Ta obtížnější druhá polovina čeká sociálnědemokratické kandidáty v pátek a v sobotu. Nic není definitivně dáno a rozhodnuto.

Až druhé kolo senátních voleb ukáže, zda se ČSSD podaří změnit Senát a zvolit dvanáct nových sociálnědemokratických senátorů. Sociální demokracie usiluje o to, aby se Senát stal skutečnou pojistkou proti dnešní absolutní svévoli Nečasovy pravicové vlády. Svoji funkci může Senát naplno splnit jen tehdy, pokud v něm bude jiná většina, než je v Poslanecké sněmovně. Dnes má vládní koalice většinu jak ve Sněmovně, tak v Senátu. Senát proto funguje jen jako vládní hlasovací automat.

Nový, sociálně orientovaný Senát může korigovat vládní reformy. Jsou totiž reformy spravedlivé a nespravedlivé, reformy správné a chybné, reformy únosné a reformy sociálně nepřijatelné. V Senátu chce ČSSD důsledně čelit nespravedlivým, chybným a sociálně neúnosným reformám.

Pokud ČSSD získá v Senátu většinu, bude vláda nucena začít jednat s opozicí o podobě klíčových změn a hledat přijatelnější kompromisy. Zejména pokud jde o podobu pokračování reformy penzí. To může pomoci stabilitě naší země a udržení sociálního smíru. ČSSD je v každém případě připravena se svým možným vlivem v Senátu nakládat uvážlivě, ve prospěch země a jejích občanů. Senát je opravdu důležitý, dnes už to přiznává dokonce i předseda vlády Nečas. Bez souhlasu Senátu nelze změnit ústavu, měnit volební zákony, zvolit ústavní soudce, uzavírat mezinárodní smlouvy nebo třeba navyšovat počty našich vojáků v zahraničí.

Nový Senát se může stát místem, kde bude vládní politika podrobena zkoumání a svobodné kritice nejen ze strany ČSSD, ale také občanských iniciativ, odborů, nevládních stran, zkrátka všech, kdo budou stát o dialog o dalším správném směřovaní naší země. Taková otevřená diskuse dnes není v Poslanecké sněmovně, kvůli chování vládní většiny, možná.

ČSSD potřebuje ve druhém kole senátních voleb podporu všech sociálně cítících občanů. Volební účast každého, komu záleží na rovnováze a sociálním dialogu. Je důležité přijít a podpořit změny. Je to velká příležitost vyvážit pravicovou Poslaneckou sněmovnu sociálně orientovaným Senátem. V příštích dvou letech se nebude opakovat.

Zdroj: Právo